A mai rohanó világban néha megfeledkezünk arról, hogy mennyire fontos, hogy mennyit alszunk és pihenünk esténként. Pedig az alvás alapvető fiziológiai szükségletünk, hiszen testünk alvás közben regenerálódik, és pihen.
Ha hosszútávon nem alszunk eleget, akkor az alváshiány a fizikai állapotunkra, és az egészségünkre is rendkívül sok negatív hatást gyakorolhat.
Minden egyes sportteljesítmény során fizikai erőt kell kifejtenünk, legyen szó bármilyen mozgásformáról. Ahhoz, hogy testünk fizikailag is toppon legyen elengedhetetlen, hogy elegendőt aludjunk. Egy kipihent test sokkal jobb teljesítményt tud produkálni, ezért is szokták az edzők és a testépítők is kihangsúlyozni azt, hogy a rendszeres edzés, és a versenyekre való felkészülés során különösen fontos az elegendő alvás.
Megeshet, hogy sportolás után nem tudunk nyugodtan aludni
Bár a rendszeres edzés az alvásproblémákra is jó megoldás lehet, nem minden esetben igaz az, hogy sportolás után mindenki hamar el tud aludni. Sőt, előfordulhat az is, hogy éppen ez a fizikai aktivitás akadályozza meg az elalvást.
Mivel minden egyes ember más, az edzések is eltérő módon hathatnak ránk. Éppen ezért, ha valakiben felmerül az, hogy az intenzív edzés miatt nem jön álom a szemére, érdemes lehet elkezdeni feljegyezni azt, hogy mikor sportolt, és hogy azon az estén mennyire tudott jól aludni.
A European Journal of Applied Physiology szaklapban jelent meg nemrégiben egy olyan tanulmány, mely bemutatta, hogy az alvás minőségére leginkább a magas intenzitású edzések vannak rossz hatással. Egy nagyobb edzés után annak ellenére érezhetjük tehát ébernek magunkat, hogy fizikailag a testünk elfáradt. De mi ilyenkor a teendő?
Tippek, hogy edzés után hamar el tudj aludni
- A legjobb, ha lefekvés előtt egy-másfél órával már nem sportolunk semmit. Idő kell ugyanis ahhoz, hogy szervezetünk elalváskor már semmit ne észleljen az edzés utóhatásaiból.
- A legfontosabb, hogy ne felejtsük el a nyújtást! A nyújtás nem csak az izmaink megnyújtásáról szól, hanem a pulzusunk csökkentéséről is. Nyújtás során lélegezzünk lassan, mélyeket, ez már segíthet abban, hogy szervezetünk elkezdjen lenyugodni.
- A B-vitamint bátran nevezhetjük a mentális pihenés egyik alapkövének, emellett a magnézium bevitele is fontos akkor, ha az izmok lazításáról, regenerálásáról, és a mély alvásról van szó.
Könnyen lehet, hogy a külső hatások miatt nem tudunk elaludni. Ez lehet a kintről beszűrődő zaj, vagy fény. Bár sokan a mai napig esküsznek a sötétítő függönyökre, biztos megoldást ilyen problémákra csakis a redőny tud nyújtani.
Amellett, hogy egy redőnnyel még akár nappal is teljesen sötétet teremthetünk a hálószobánkban, képes a kinti, kellemetlen zajok hangerejét is lecsökkenteni, ez pedig sokak számára rendkívül fontos lehet akkor, ha a pihenésről van szó.
Ehhez értelemszerűen a redőnyt teljesen le kell ereszteni, úgy, hogy egy plusz réteget tudjon képezni a nyílászáró előtt, hiszen így az ablakot a kinti zajok már eleve legyengülve érik majd el, ezt pedig egy sötétítőfüggönnyel soha nem tudnánk elérni.