A sportolók számára kimondottan nagy szerepet játszik az étrendjük az egészségük megőrzése, illetve a teljesítményük maximalizálása miatt. Sokszor azonban elsiklik az emberek figyelme olyan fontos dolgok felett is, mint a fogak egészsége, és a fogápolás.
Pedig az étkezési szokások, a táplálékok összetétele, illetve a fogápolási rutinunk befolyásolhatja a sportoló fizikai állapotát, illetve egészségét is. Egy tanulmány szerint azonban az élsportolók fogai egyáltalán nincsenek jó állapotban, ennek oka pedig a fizikális teljesítményt fokozó energiaszeletek és a sportitalok is állhatnak.
Miért lehet rossz állapotban a sportolók fogsora?
Egy angol felmérés során 350 élsportolót kérdeztek meg a fogápolási rutinukról és a fogaik állapotáról, és a kutatás alkalmával rendszeresen részt vettek a fogászati szűrővizsgálatokon is. Az eredményeket látva a kutatók arra jutottak, hogy bár ma már a sportolók is megpróbálnak odafigyelni a szájuk egészségére, sajnos a fogazatuk még mindig az átlagnál rosszabb állapotban van. Az aktív sportolók étrendje sokszor gyors felszívódású, gazdag szénhidráttartalmú cukros ételekből is állhat, pedig az egészséges életmód során ezeket kerülniük kéne.
A boltok polcain megtalálható sportitalok és energiaszeletek magas cukortartalmuk miatt sajnos valóban veszélyt jelenthet a sportolók fogazatára. A szájban lévő baktériumok a cukor hatására savat termelnek, ez pedig hosszútávon gyengíti a fogzománcot, ami sajnos fogszuvasodáshoz vezethet.
Emellett, az intenzív fizikai aktivitás miatt a szánkban csökkenhet a nyáltermelés, ezt főleg akkor tapasztalhatjuk, hogy edzés során a szánkon át vesszük a levegőt. Pedig jó tudni, hogy a nyálnak fontos szerepe van a szájüreg védelmében, ugyanis képes semlegesíteni a savakat, és lemossa a fogakat is. A kevesebb nyál, a szájszárazság tehát tovább növeli a fogak sérülésének kockázatát.
Hogy érdemes étkezni, ha egészséges és szép fogakat szeretnénk?
Étkezés során válasszunk alacsony cukortartalmú ételeket és italokat, és erről edzés közben se feledkezzünk meg! Az edzéshez szükséges sportitalok és energiaszeletek közül próbáljunk meg olyat keresni, amely természetes édesítőszereket tartalmaz. Mivel az ásványi anyagok erősítik a fogainkat, fontos hogy a kalciumtartalmuk miatt rendszeresen fogyasszunk sajtot, túrót, natúr joghurtot és tejet. Jó tudni, hogy a mandula is jót tesz fogainkkal, a foszfortartalma miatt pedig célszerű halakat, dióféléket és tojást is fogyasztanunk.
Ha azt szeretnénk, hogy a fogaink sokáig szépek és egészségesek legyenek, el kell kerülnünk a savas ételek és italok túlzott fogyasztását is. A savas ételek és a szénsavas üdítőitalok és sportitalok tönkre is tehetik a fogainkat, hiszen ezek hosszútávon roncsolják a fogzománcot. Ha mégsem találunk helyettük más alternatívát, akkor törekedjünk arra, hogy a savas ételek és italok fogyasztása után alaposan öblítsük ki a szánkat, majd 20-30 perc elteltével mossuk is meg a fogunkat, így elkerülhetjük a fogzománc sérülését.
A hidratálás rendkívül fontos akkor, ha rendszeresen sportolunk. A víz azonban segít megtisztítani a fogainkat, és segít fenntartani a száj természetes nedvességtartalmát is, ez pedig a nyáltermelés serkentése miatt rendkívül fontos.