Robbanás szerűen tört be az elmúlt 10-15 évbe a Kettlebell a fitnesz világba, annak ellenére, hogy egyáltalán nem számít egy vadonatúj dolognak ez az edzésforma. A kettlebellt, mint fitneszeszközt az 1700-as évek során találták fel Oroszországban, ám edzésmódszerként kibontakozni csak a 20. század környékén kezdett el.
Kevesen tudják, de 1960-ban a szovjet katonai szolgálatban lévők köreiben lett igen elterjedt.
A kettlebell hatalmas népszerűsége nem csak a jó marketingjének köszönhető, hanem annak is, hogy ennek az eszköznek igen sokrétű a felhasználása. Ennek következtében remekül használható az összetettebb, funkcionális gyakorlatok kivitelezésére, de jó lehet általános erőnlét fokozására, vagy éppen egyensúlyfejlesztő gyakorlatok kiegészítésére is.
Fontos arról is beszélni, hogy a Kettlebellt akár még rehabilitációs programokba is be lehet illeszteni.
Hogyan is működik a kettlebell?
A kettlebell markolata a középpontjától messze esik, éppen ezért az emelése, és különböző fogásokkal történő kitartása plusz koordinációt, és energiát is igényel. Ezzel az eszközzel akár egy komplett otthoni edzést is el tudunk végezni, előnye, hogy nagyon kis helyen is elfér, mégis rengeteg izomzatot meg tudunk vele mozgatni.
Ennek ellenére lényeges, hogy mielőtt elkezdenénk a kettlebellt önállóan, otthoni körülmények között alkalmazni, kérjük ki egy szakember (edző) segítségét, hiszen csak így tudjuk elsajátítani az eszköz helyes használatát. Ez pedig amiatt fontos, hogy mert így nem fogjuk az ízületeinket felesleges stressznek, és terhelésnek kitenni, hiszen a súly, a lendület, illetve a rossz technika, és a nem megfelelő testtartás komoly problémákat is okozhat.
Ahogy már említettük, a kettlebell edzés során inkább az összetett gyakorlatokra érdemes nagy hangsúlyt fektetni, ez azonban összehangolt munkát igényel. Kettlebellel kiválóan fejleszthető az egyensúly, az izom-, testtudat, a koncentrációs készség, illetve a mozgáskoordináció is.
Hogyan kell kiválasztani a megfelelő Kettlebellt?
Edzés során a méret és a súly két kulcsfontosságú dolog, amelyre oda kell figyelnünk, így ebben a kérdésben is előnyös lehet az, ha kikérjük egy szakember véleményét. Valójában nincs általános szabály arra vonatkozóan hogy kinek mekkora, és milyen kettlebell lehet az ideális, így az eszköz kiválasztása során mindenkinek a saját fizikai állapotát erőnlétét, és edzettségét kell szem előtt tartania.
Ha a gyors, „robbanékony” gyakorlatokra szeretnél kettlebellt vásárolni, akkor választhatsz a nagyobb súlyú kettlebellek közül, ám ha a lassabb, koncentráltabb gyakorlatokat szeretnéd előtérbe helyezni akkor inkább a kisebb súlyt válaszd. Kezdésnek körülbelül az a súly lesz ideális választás, melyet kicsit nehezen, de gond nélkül ki tudunk nyomi akár 8-10 alkalommal a fejünk fölé.
Ha az ergonómiai szempontokról is szeretnénk beszélni, akkor rendkívül fontos, hogy az eszköz markolata kényelmes, és sima legyen, ezért vásárlás előtt elengedhetetlen hogy a kettlebellt megemeljük, és kipróbáljuk.
Ne legyen rajta semmilyen barázda, kiálló, durva rész, ugyanis ezek edzés során csúnyán felsérthetik a kezünket.